Так вже склалося, що питання про вступ України до НАТО піднімається постійно. Але мабуть вперше ми до кінця визначились що ми туди такі ідемо.
Цього разу це зв’язано з приїздом президента США Джорджа Буша, який в своєму східноєвропейському турне, перед саммітом НАТО в Бухаресті вирішив відвідати Україну.
1 квітня Буш хоч і створив купу проблем з пересуванням у Києві(може він знає про наші традицію жартувати над людьми в цей день) але зміцнив надії українського політичного Олімпу на здійснення частини своєї програми – підписання плану дій щодо вступу до НАТО. Як повідомляє Deutsche Welle: Під час свого візиту до Києва Президент США Джордж Буш пообіцяв Віктору Ющенку посприяти у приєднанні України до НАТО. При цьому він підкреслив, що Росія цьому процесу формально протидіяти не може, оскільки не володіє правом вето на рішення Альянсу.
Буш запевнив Ющенка, що буде і надалі «наполегливо працювати» над тим, щоб переконати інших членів Альянсу включити Грузію та Україну до Плану дій з набуття членства в НАТО. Ющенко, у свою чергу, зауважив, що довкола цієї теми ведеться «надто емоційна дискусія, де мало правил, мало права і, можливо, дуже мало поваги». Ідею переведення України та Грузії на вищий щабель інтеграції з Альянсом відкидають наразі п’ять країн-учасниць НАТО: Німеччиина, Франція, Італія, Нідерланди та Іспанія.
На цьому ж ресурсі біла знайдена дуже цікава заява голови комітету Ради Федерації з справ СНД Вадима Густова, який повідомив «Інтерфаксу», що вступ України до НАТО стане «прямим шляхом до нової гонки озброєнь»… Але настання «холодної війни» через Україну, чесно кажучи, сумнівне. Це можна буде побачити в Бухаресті на триденному саміті НАТО, де очікується присутність президента РФ Володимира Путіна.
Хоча Росія може підставити Україні велику палицю в колесо на дорозі до НАТО. В середині березня відомий польський щотижневик Gazeta Wyborcza повідомив що Володимир Путін готовий допомогти країнам НАТО у бойових діях в Афганістані в обмін на відмову Україні і Грузії у прийому до Альянсу, посилаючись на власні джерела у НАТО і столицях європейських країн. За інформацією видання, на переговорах з канцлером ФРН Ангелою Меркель В. Путін навіть запропонував направити російські підрозділи до Афганістану. За данними інших ЗМІ президент РФ навіть обіцяв створити транспортний коридор для транспортування військ НАТО з Європи до Афганістану. А от посол США в Україні Вільям Тейлор на прес-конференції відкинув цю інформацію. «Ці заяви абсолютно брехливі – заявив він – є мухи і котлети, які мають бути абсолютно окремо».
Тим часом Президент Віктор Ющенко не сумнівається, що інтеграція України до Північноатлантичного альянсу є правильним шляхом. Тому він чекає від Бухарестського саміту НАТО "позитивного сигналу" для України.
Свій оптимістичний настрій щодо приєднання України до Плану дій з членства в НАТО Ющенко висловив в інтерв'ю Громадському телебаченню Польщі і газеті "Polska"в середині березня. За словами Ющенка він бачить на дорозі в НАТО сильних партнерів – Польщу і США. Звісно, для США ми величезний плацдарм, а Польща хоче закрити чимось свій оголений «натівський» кордон, щоб не бути буферною зоною. «Приєднання до ПДЧ - якісне завдання в контексті нашої інтеграції до Північноатлантичного блоку» - вважає Ющенко. При цьому, за його словами, він не бачить перспектив української національної безпеки, суверенітету і цілісності поза моделлю колективної безпеки. Залишається тільки чекати Бухарестського самміту.
А тим часом ніхто не звертає увагу на те що відбувається в Україні. Нагадаємо, 15 січня президент України Віктор Ющенко, прем'єр-міністр Юлія Тимошенко і спікер Верховної Ради Арсеній Яценюк підписали лист Генсекові НАТО з проханням про приєднання України до Плану дій щодо членства в Альянсі на Бухарестському саміті.
Це послужило причиною тривалого блокування роботи українського парламенту фракціями, незгодними з наміром вищого керівництва приєднатися до військового союзу.
Тільки 6 березня політикам вдалося домовитися. Верховна Рада проголосувала за те, що рішення по вступу України до НАТО ухвалюватиметься за наслідками всеукраїнського референдуму, який може проводитися за народною ініціативою згідно закону "Про всеукраїнський референдум".
А в цей час, прості люди просто незнають що таке НАТО. Політики люблять розповідати як вони піклуються про народ і як вони близькі до нього але не замислюються що недостатньо інформованими про діяльність НАТО вважають себе більше половини громадян України. Про це стало відомо з результатів дослідження, повідомляє УНІАН.
Результати були репрезентовані на прес-конференції директором Київського інституту проблем управління імені Горшеніна Костем Бондаренком.
Повідомляється, що достатньо інформованим про діяльність Альянсу вважають себе - 25,2% опитаних; недостатньо інформованими - 54,7%. Не змогли відповісти на це питання 20,1%.
Відповідаючи на інше питання, а саме, які основні функції виконує сьогодні НАТО, українці відповіли: боротьба з міжнародним тероризмом - 35,4%, захист країн-учасниць блоку від озброєного нападу - 33,3%; миротворчі операції - 27,8%; захист економічних інтересів країн-учасниць блоку - 21,5%; інше - 2,3%; важко відповісти - 25,3%.
Крім того, відповідно до результатів дослідження сьогодні у разі проведення референдуму про вступ України до НАТО тільки 19,2% опитаних проголосували б "за вступ"; 43,6% - "проти вступу"; 18,3% - "не голосували б"; 18,9% - "важко відповісти".
Проте, якби сьогодні проходив референдум щодо вступу України до військового союзу з Росією, то "за вступ" проголосували б 34,1% опитаних; "проти вступу" - 30,4%; "не голосували б" - 16,1%; "важко відповісти" - 19,4%.
Повідомляється, що опитування проводилося з 7 по 18 лютого 2008 року в 129 населених пунктах України.
Всього, згідно з маршрутною вибіркою, з урахуванням основних соціально-демографічних характеристик населення України, було опитано 2007 респондентів, які представляють доросле населення України у віці від 18 років. Погрішність репрезентативності дослідження не перевищує – 2,2%.
Так що нашим політикам спершу, або хоча б паралельно з зустрічами на міждержавному рівні, треба проінформувати людей що таке НАТО, а тоді вже проводити референдум, раз вже погодились на його проведення. Хоча теоретично, всі партії в нас йшли в парламент з політичними програмами (звісно це фікція) і люди делегували їм свої права для того щоб вони ці програми виконували. Більшість набрала «Демократична коаліція», значить більшість людей була згодна з тим що ми йдемо в НАТО… Багато країн вступило в НАТО без проведення референдумів, тому постає питання – навіщо нам ще раз витрачати державні гроші? Ми і так живемо в стані перманентних виборів.
Геренок Ярослав спеціально для порталу "Актуально" Content-Disposition: form-data; name="sort"
50
|