І знову у нас у державі не все гаразд. Щоправда, в цьому ніхто ,напевне, не сумнівався. Звісно, ситуація трошки покращилась – Верховна Рада працює, що вже є неабияким досягненням для депутатів шостого скликання. Віце-спікерів, однак, ще не обрали. Але ж ми не будемо вимагати від наших обранців занадто багато, правда?
Але проблема все ж таки існує. Вона полягає у потенційній можливості розпаду правлячої коаліції (або «демократичної», як її члени самі себе називають). До чого це зможе призвести – здогадатися не важко. У такому випадку ймовірна затяжна парламентська криза, яка закінчиться черговими виборами. Можливо одразу президентськими і парламентськими. Про можливість проведення виборів президента вже говорив Володимир Литвин.
А у чому ж проблема? Що ж заважає коаліціантам плідно працювати? Знову ж таки – воля до влади. Вони наче грають у таку гру – хто кого перехитрує. Президент (а з ним, напевне, і пан Балога) вважав, що перехитрує всіх. І партнерів по коаліції, і опозиціонерів, і народ. Вигадає за допомогою «власної» команди юристів проект нової Конституції, яка надасть президентові значно ширші права, і проведе її через всенародний референдум. І всі будуть задоволені. Проте незадоволеними виявились навіть ті, які є найближчими як Президенту, так і пропрезидентській парламентській силі. Мова, як ви вже здогадались, про БЮТ.
Члени БЮТ, звісно, не дурні. І не захотіли просто так спостерігати, як влада поступово йде з їх рук. Не захотіли віддавати справу розробки проекту Конституції Президенту. І згадали про те, що Конституцію затверджує саме Верховна Рада.
Попри всі заяви Юлії Тимошенко, що на майбутніх президентських виборах вона підтримає Віктора Ющенка, можемо не сумніватися, що так гладенько все не пройде. Підготовка до цих виборів йде вже зараз, можливо навіть можемо спостерігати найважливіший її момент – закладення фундаменту. І втратити значну частку влади зараз – означає зробити стратегічну помилку. Саме тому БЮТ має діяти агресивно. Наприклад піти на співпрацю з непримиримими опонентами – Партією Регіонів.
Цей крок виглядає логічним. По-перше, таким чином БЮТ прийме участь у формуванні спеціальної комісії з розробки нового проекту Конституції, що дасть змогу цій політсилі не залишитись осторонь такого важливого процесу, як конституційний, а по-друге, нагадає про себе Вікторові Ющенко, показавши таким чином, що про старих друзів забувати не варто. Особливо коли справа стосується серйозних речей.
Президент і його команда, тобто парламентська фракція НУНС, одразу на поступки не пішли. Навпаки, намагаються переконати БЮТ не голосувати разом з Регіонами за створення спеціальної комісії. Інакше – можливий розпад коаліції. Неабиякий тест на міцність. Міцність коаліції. Одна справа, коли інтереси двох амбіційних політиків – Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко – співпадають.
За таких умов можна і коаліцію створити, хоч і доволі хитку, і займатись розподіленням владних повноважень, і говорити про втілення демократичних цінностей і реформи в економіці. Зовсім інша справа, коли потрібно боротися за власні інтереси. За таке солодке, наче й близьке, але все ж таки і доволі далеке – за владу. Коли ніхто не хоче поступатись, розуміючи, що поступка може виявитись фатальною.
Саме за таких умов і перевіряється міцність коаліції. Чи зможуть коаліціанти продовжувати плідно працювати, коли справа стосується їх власних інтересів, їх власного майбутнього? Власне – найцінніше. У боротьбі за власне можна і забути про старих партнерів і почати співпрацю з ситуативними союзниками. Що ми і можемо спостерігати.
Зранку 15 квітня коаліція тест на міцність пройшла. Не розпалася. БЮТ погодився не виносити питання щодо створення Тимчасової спеціальної комісії Верховної ради з розробки змін до Конституції на порядок денний. Проте це тільки на даний момент. Від самої ідеї БЮТ не відмовився. Так що можна не сумніватися, що коаліції прийдеться пройти тест на міцність ще раз. Ймовірно, що не один. А от чи пройде – сказати важко. Проте зможемо подивитись, наскільки члени коаліції здатні йти на компроміс.
І зможемо дізнатися, чи не були всі ці розмови про єдність «демократичних» сил пустим базіканням. І, що найголовніше, побачимо наскільки коаліція є справжньою командою, наскільки її члени бажають втілювати задекларовані ідеали і від чого здатні заради них відмовитись. От так тест!
Content-Disposition: form-data; name="file1"; filename=""
Content-Type: application/octet-stream
|